Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
1411 postów 2291 komentarzy

między Sejmem, Senatem, a Belwederem

Budzyk - - "Z wielką wprawą znajdujemy dla SIEBIE wymówki i z niezwykłym talentem zrzucamy winę na INNYCH." Laurence J. Peter

POLECAM... Poczytajcie sobie :)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Najpierw "trafiłem" na AUTOBUS z gołębiami... I teraz news: NAGŁE ZAMKNIĘCIE hali wystawienniczej nr 3 znajdującej się na terenie Śląskiego C. T. - Światowej Wystawy Gołębi 8.12.2012.

 * //www.dziennik.com/publicystyka/artykul/telegraf-z...-piorami

 

Telegraf z… piórami

Autor: Mirosław Waluś
Brytyjski autobus typu B z gołębiami, w północnej Francji lub Belgii, podczas I wojny światowej
 
 
Foto: ARCHIWUM

KOMENTARZE

 • leopard@ 01.12.2012 15:34:22 :)
  Witaj! Bardzo fajne :)
  Dzięki -"Niesforne Dziecię Gutenberga".
 • @Budzyk 18:01:29
  Gołębie pocztowe to bardzo mądre zwierzęta. Nie wiadomo jak one to robią, że wracają do swojego gołębnika. Natomiast wyszkolenie gołębia na sportowca wymaga wiele czasu i pracy od hodowcy. Tak się zastanowiłam kiedy w Polsce zaczęto je hodować? Bo hoduje się je od starożytności na świecie. Na stronie o historii Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych znalazłam parę ciekawostek i je przytoczę.

  "Już w 1905 roku powstaje pierwsze zrzeszenie hodowców gołębi - w Zabrzu. Po odzyskaniu niepodległości 1918 roku powstaje takich towarzystw o lokalnym charakterze i zasięgu kilkanaście Zgody na ich powstawanie a także na podejmowanie hodowli i loty gołębi udziela w tym czasie Ministerstwo Spraw Wojskowych: wojsko tez opracowuje i wdraża specjalny dotyczący gołębi i sposobu ich wykorzystywania regulamin. Wynika to z faktu, iż traktuje się je jako ważny instrument łączności o charakterze strategicznym. Tak było zresztą wszędzie aż do drugiej wojny światowej, nic wiec dziwnego, ze po zajęciu Polski w 1939 roku hitlerowski okupant natychmiast zakazał Polakom hodowli gołębi pocztowych i zniszczył niemal cały nasz dorobek w tej dziedzinie."

  "Jak już wspomniano, w okresie okupacji hodowla - a tym bardziej loty - gołębi pocztowych zostały zakazane. Nieprzestrzeganie stosownego zarządzenia okupanta groziło surowymi konsekwencjami, nawet kara śmierci"

  " W 1948 w Katowicach zorganizowano pierwsza ogólnopolską wystawę gołębi pocztowych, w której udział wzięli także hodowcy zagraniczni Zadeklarowana świeżo "współprace państw słowiańskich" uczczono pierwszym międzynarodowym lotem w tymże roku. Gołębie wystartowały z pokładu statku "Błyskawica", a było ich 20 000."

  Całość na stronie:
  http://www.pzhgp.pl/index.php?kat=historia
  pzdr
 • @night rat 01:27:24
  One jedynie mogą pomóć :))) Jak odetną Internet, to cała nadzieja w gołębiach. pzdr

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031